Złoty na kursie opadającym

Złoty na kursie opadającym

Notowania kursów walut to najbardziej rozpowszechniona forma wyceny ich wartości, prowadzona w zasadzie w każdym cywilizowanym państwie świata. Do tego pokazującym w dłuższym okresie tendencje gospodarcze i kierunek ich rozwoju.

Złoty jako przykład

Widać to wyraźnie na przykładzie naszego rodzimego złotego. Oczywiście nasz środek płatniczy nigdy nie był specjalnie mocny w stosunku do innych, wiodących od zawsze na świecie, jednostek monetarnych. W swojej historii był jednak notowany na różnych poziomach. Od kilkunastu miesięcy obserwujemy jednak stałe opadanie kursu, a co niezwykle ważne, trudno obecnie przewidzieć kiedy nastąpi odwrócenie tego trendu.

O kursie decydują niuanse

Każdy, kto ma choć odrobinę wiedzy o gospodarce wie, że na siłę waluty składa się wiele czynników, np.: sytuacja finansowa państwa, panujące nastroje społeczne, stabilność i wiarygodność rządów, czy też stopień przestrzegania prawa. W przypadku Polski wydaje się, że na obecny kurs złotego decydujący wpływ miały właśnie sytuacje, wymienione w poprzednim zdaniu jako przykłady.

Co się dzieje ze złotym?

Wraz ze zmianą partii rządzącej, jaka dokonała się w 2015 r., rozpoczęło się stopniowe obsuwanie się złotego w notowaniach. Pokazuje to w dobitny sposób, że rynki finansowe w negatywny sposób odbierają rozwój sytuacji politycznej w naszym kraju, a w szczególności styl prowadzenia procesu legislacyjnego i wprowadzane regulacje prawne, dotyczące funkcjonowania gospodarki, a w szczególności sektora finansowego.

Póki co – i warto o tym pamiętać – sytuacja nie jest jeszcze na tyle zła, żeby nie mogła być gorsza. Wszystko dzięki agencjom ratingowym, które nadal utrzymują pozytywną ocenę wiarygodności Polski. To się jednak może wkrótce zmienić, gdyż coraz częściej słychać takie zapowiedzi. W takiej sytuacji kurs złotego z pewnością będzie jeszcze niższy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *