Kurs złotówki pod znakiem niepewności

Kurs złotówki pod znakiem niepewności

Światowe finanse znajdują się obecnie u progu kolejnego kryzysu – takie komunikaty codziennie płyną z ust coraz to innych ekonomistów i instytucji analitycznych. Wydaje się więc, że nie pozostaje nic innego jak z zapartym tchem czekać na nieuniknione. Warto się przy tej okazji zastanowić jak na tym tle wygląda sytuacja polskiej waluty – złotówki.

Perturbacje krajowe i światowe

Na siłę polskiego pieniądza składa się wiele czynników. Nie będzie jednak odkryciem stwierdzenie, że istotny wpływ mają przede wszystkim zawirowania finansowo-gospodarcze w Unii Europejskiej oraz rozwój sytuacji politycznej w kraju. To tym bardziej istotne, że w obu przypadkach mamy do czynienia z dość dużą dozą niewiedzy co do dalszego rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach.

Unię Europejską trawi największych kryzys w jej historii, który szczególnie mocno przybrał na sile po decyzji mieszkańców Wielkiej Brytanii o wyjściu tego kraju ze struktur unijnych. Był to szok zarówno dla polityków, jak i dla rynków finansowych. Najszybciej na tą informację odpowiedziały jednak kursy walut, które szybko uległy rozchwianiu. Polska z kolei jest teatrem niezwykle szybkich i fundamentalnych zmian przeprowadzanych przez nowy rząd. Efekty całokształtu tego stanu rzeczy nie ominęły także złotówki.

Kurs złotego mocno w dół

Notowania PLN w stosunku do innych walut systematycznie spadają, choć oczywiście są przeplatane krótkimi okresami wzrostu. W długim okresie kur ten spadł jednak bardzo mocno w dół, szczególnie jeśli bierze się pod uwagę czas od połowy 2015 r. do dnia dzisiejszego.

Perspektywy na przyszłość nie są jednak o wiele lepsze. Niepewność wprowadzanych rozwiązań prawnych i związany z tym odpływ kapitału zagranicznego z Polski, wzrost zadłużenia narodowego i ogólne spowolnienie gospodarcze dają podstawy do przewidywania raczej czarnych scenariuszy. Czas jednakże pokaże, jak rozwinie się sytuacja.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *